top of page

Cephe Sistemleri ve Cephe Giydirme Çeşitleri

Güncelleme tarihi: 10 Ara 2022


Adalı Cephe Sistemleri olarak, değerli okurlarımız için "Cephe Sistemleri ve Cephe Giydirme Çeşitleri" haberini aşağıda derledik.
Cephe Sistemleri,


Cephe tasarımı yapılmadan önce planlama, ölçülendirme ve uygulama projesini hazırlamak çok önemli. Bu aşamalarla planlanan cephe tasarımı uygulama ve montaj esnasında kılavuz görevi görerek olası hataları ortadan kaldıracaktır. Aşağıda cephe sistemlerini uygulama alanlarına ve konu başlıklarına göre çeşitleriyle sizler için hazırladık.
Cephe Sistemleri,


Cephe sistemleri, yapının dış yüzeyinin taşıma kapasitesi göz önüne alınarak dış katmanın ve yapının arasında uygulanan taşıyıcı sisteme denir. Cephe sistemleri alüminyum profiller, metal panel ve yardımcı ekipmanlarla klips sistemi ile tutturularak dış cephe kaplama malzemesinin montajı yapılmaktadır. Cephe sistemi dış kaplama malzemesine göre taşıma kapasitesi hesaplanarak planlanmaktadır. Cephenin silikon cephe olması, alüminyum cephe olması yada seramik cephe olması cephe sisteminin taşıma gücünü belirleyerek montaj sistemini de değiştirmektedir.Cephe Kaplama Sistemleri,


Cephe kaplama sistemi birçok alternatif ve özellikleri ile yapıların teknik özelliklerine göre planlanmaktadır. Yapının yüksek kat olması, düşük katları olması gibi durumlarda cephe kaplama sistemi değişmektedir. Konutlar, ticari işyeri ve endüstriyel binaların cephe kaplama sistemi bir birinden farklı yol izlenmektedir. Konut da temizlenebilir olması, ısı yalıtımı olması ve ekonomik olması önem kazanırken, endüstriyel yapılarda ısı, ses yalıtımı ve güçlü alt yapıya sahip olması ön planda. cephe kaplama sistemi alt katman ve üst katman olarak uygulanır. Alt katmanlara yalıtım ve montaj malzemeleri uygulanırken üst ve son katman da cephenin kaplama malzemesinden oluşmaktadır. Cephenin ahşap cephe olması, alüminyum kompozit olması ya da seramik olması alt katmanın da montaj ve yalıtım malzemelerini belirlemektedir.
Cephe Giydirme Sistemleri,


Cephe kaplama yapıldıktan sonra son katman olarak belirlenen cephe giydirme işlemi yapının durumuna göre belirleniyor. Cephe giydirme yapının otel, hastane, okul veya iş merkezi olması durumunda değiştiği gibi konut, ticari dükkan veya plaza gibi binalarda da faklı cephe giydirme yapılır. Binaların dış yüzeyinin cam, alüminyum veya seramik gibi malzemeler belirlenerek cephe giydirme yapılır. Giydirme yapılırken dış cephe malzeme seçimine göre yapıştırma veya taşıyıcı ekipmanlar ile montajlama yapılmaktadır.

Dış Cephe Kaplama,


Dış cephe kaplama yapıların yüzeyinde mimari tasarımlarla birlikte binaların kullanım alanlarına göre belirlemektedir. Yapının konut, villa ve plaza olması dış cephe kaplamanın malzeme tercihini değiştirdiği gibi ticari alanlar, iş merkezi, alışveriş merkezi ve kamu alanlarında da değişmektedir. Dış cephe kaplama yaparken yapıya modern çizgiler, lüks tasarımlar ve ışıklandırmalar yaparak daha kişisel bir görünüm elde edebilirsiniz. Dış cephe kaplamalarda tarihi tasarımlar, eskitme kaplamalar, doğal taş ve ahşap kaplamalar yapabilirsiniz.
Dış Cephe Giydirme,


Cephe kaplama yapıldıktan sonra son katman olarak belirlenen dış cephe giydirme işlemi yapının durumuna göre belirleniyor. Dış cephe giydirme yapının otel, hastane, okul veya iş merkezi olması durumunda değiştiği gibi konut, ticari dükkan veya plaza gibi binalarda da faklı cephe giydirme yapılır. Binaların dış yüzeyinin cam, alüminyum veya seramik gibi malzemelerle giydirme yapılır. Dış cepheye giydirme yapılırken malzeme seçimine göre yapıştırma veya taşıyıcı ekipmanlar ile montajlama yapılmaktadır.Alüminyum Cephe Kaplama,


Alüminyum cephe kaplama, yapıların dış yüzeylerine uygulanan ve giydirmeler ile kaplamalar yapılarak yapının dış cephesinin özelliklerine göre uygulanmaktadır. Alüminyum cephe kaplama bazen ön planda görünürken bazen de gizli kaplanmaktadır. Bina cephesinin komple cam olmasında gizlenirken, kompozit kaplandığında alüminyum ön planda görünmektedir. Alüminyum cephe kaplaması yapılırken bina yüzeyi ve alüminyum katman arasına ısı, ses ve duman koruma yalıtımı da yapılmaktadır.

Kompozit Cephe Kaplama,


Komozit cephe kaplama, yapıların dış yüzeylerine uygulanan ve yapının amacına göre değişkenlik gösteren bir cephe kaplama panelidir. Kompozit panel içinde polietilen malzemenin alüminyum levhalar ile kaplanmasından oluşmaktadır. Değişik renkler ve desenlerle boyalı olan kompozit levhalar cephe kaplamada en çok tercih edilen modellerdendir. İşletmeler, sağlık ve eğitim kurumlarının en çok tercih ettiği kompozit cephe kaplama, yapı yüzeylerine kurumsal bir görünüm ve ışıltı katmaktadır. Kompozit cephe kaplama uygulaması pratik ve hızlı uygulanır iken ekonomik anlamda da diğer kaplamalara göre daha uygundur.
Silikon Cephe Kaplama,


Silikon cephe kaplama, yapının dış cephesine özel alt mekanizmasıyla uygulanmaktadır. Silikon cephe kaplama galvanizli ankrajlarla ve özel bağlantı ekipmanlarının bina yüzeyi ve cam arasındaki taşıma görevini yapmaktadır. Cam ve bina arasında fitiller ve silikon kaplama yapılarak ısı, su ve duman gibi yalıtım özelliği yüksek bir sistemdir. Silikon cephe kaplama çevresi alüminyum profillerden oluşmaktadır. Kurumsal firmalar, iş merkezleri, oteller ve hastanelerde çok tercih edilen silikon cephe kaplama yapıya modern ve şık bir görüntü katmaktadır.
Mekanik Cephe Kaplama,


Mekanik cephe kaplama yapının yüzeyi ve dış cephesi arasına kurulan bir sistemdir. Alüminyum profiller ve klipslerle tutturulan dış cephe taşı binaya sağlamlık ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Çelik ankrajlar, alüminyum karkas sistemi sayesinde cephe taşının ağırlığını taşıyabilen güçlü cephe alt yapı sistemidir. Mekanik cephe kaplama dış yüzeye uygulanacak seramik, mermer veya doğal taşın ağırlığını bina yüzeyine aktaran bir sistemdir.

Sizde, “ Cephe kaplama nedir? Cephe giydirme nedir? Cephe sistemleri nedir? Dış cephe kaplama nedir? Dış cephe giydirme nedir? Alüminyum cephe kaplama nedir? kompozit cephe kaplama nedir? Silikon cephe kaplama nedir? Mekanik cephe kaplama nedir? Cephe kaplama fiyatı nedir? Cephe giydirme fiyatı nedir? Cephe sistemleri fiyatı nedir? Dış cephe kaplama fiyatı nedir? Dış cephe giydirme fiyatı nedir? Alüminyum cephe kaplama fiyatı nedir? Kompozit cephe kaplama fiyatı nedir? Silikon cephe kaplama fiyatı nedir? Mekanik cephe kaplama fiyatı nedir? " gibi konu başlıklarını merak ediyorsanız Adalı Cephe Sistemleri Blog sayfasına göz atabilirsiniz.


コメント


bottom of page