top of page

Dış Cephe Nedir?

Güncelleme tarihi: 10 Ara 2022


Gaziantep Adalı Cephe Sistemleri olarak, değerli okurlarımız için "Dış Cephe ile İlgili En Çok Sorulan Sorular" haberini aşağıda derledik.
Dış Cephe İle İlgili En Çok Sorulan Sorular,


Adalı Cephe Sistemleri Gaziantep takipçilerimiz ve müşterilerimizden gelen dış cephe ile ilgili sıkça sorulan soruları bir araya getirerek aşağıda sıraladık. Dış cephenin tasarımından hazırlık süreçlerine, üretimden montaja ve izolasyondan fiyatlandırmaya kadar her türlü detayı haberimizde bulabilirsiniz. Keyifli okumlar dileriz.
Dış Cephe Nedir?


Dış cephe, bir yapının dış yüzeyinin yatay ve dikey boyutlarının toplam m² sini oluşturan tüm alana denir. Dış cephe yapının yüzeyi ile birlikte girinti ve çıkıntıların m² de dış cephenin alanlarını kapsamaktadır. Pencere, kapı ve çatı çıkıntıları m² si ile yapının yüzey m² toplamı dış cephenin tüm alanını kapsıyor. Dış cephe yapının mimari görüntüsü olmanın yanında içeriyi dış etkenlerden muhafaza etmek içinde önemlidir. Dış cephe hava şartları, nem, sıcaklık, soğuk ve sese karşı yapının 4 köşesini korumaktadır. Bu koruma kalkanını çok iyi yapılandırmak ve bakımlarını yapmak binanın geneli kadar önemlidir.Dış Cephe Giydirme Nedir?


Dış cephe giydirme yapılara son katman olarak belirlenen dış yüzeye mimari detay katan ve koruma görevi gören malzemelerden oluşmaktadır. Dış cephe giydirmeleri yapının durumuna göre cam, alüminyum, kompozit panel, ahşap veya seramik taşlarla kaplanarak binaya estetiklik ve koruma sağlamaktadır. Dış cephenin malzeme seçimine göre yalıtım, yapıştırma veya mekanik sistem alt yapıları uygulanarak bina yüzeyi giydirilir.
Dış Cephe Giydirme Sistemleri Nelerdir?


Dış cephe giydirme sistemi, yapının malzeme seçimine göre belirlenen teknik alt yapı sistemidir. Dış cephe giydirme sistemi, bina yüzeyi ile dış malzemenin arasında taşıyıcı görevi gören metal, alüminyum veya çelik sitemlerdir. Yapının yüksekliği ve dış malzeme seçimine göre kalınlık ile ağırlıklar hesaplanarak alt yapıya kurulan ve değişik aparatlar ile klipslerin dış malzemeyi taşıması görevi görür. Dış cephe giydirme sistemi yapının dış malzemesinin taş, seramik, mermer veya alüminyum olması durumuna göre farklı alt yapı sistemine sahiptir. Bu sistem sayesinde malzeme ağırlığı bina yüzeyine aktarılır edilir.

Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?


Dış cephe kaplama çeşitleri yapının özellikleri, kullanım amacı ve mimari tasarımına göre belirlenmektedir. Yanın hastane veya okul olması gibi iki farklı yapıya uygulanan dış cephe kaplama alternatifi vardır. Dış cephe kaplama çeşitleri yapıların bazılarında ses özelliği ön planda, bazılarında ise ısı ve koku ön tutularak belirlenir. Endüstriyel sanayi kaplamalarında da çok farklı malzemelerle kaplama yapılmaktadır. Yapının kulanım amacı, dış malzeme seçimi ve alt mekanik sisteminin yapıştırma veya mekanik sistem durumuna göre mantolama veya taşyünü gibi yalıtım malzemelerinin uygulanması sonucunda binayı dış etkenlerden koruyarak dış cepheye uzun soluklu güç kazandırmış oluruz.
Dış Cephe Malzemeleri Nelerdir?


Dış cephe malzemeleri, yapının mimarisi ve işlevine göre belirlenen seramik, taş , ahşap ve metal ürünlerden oluşan kaplama malzemeleridir. Yapının dayanıklılığına ve yalıtım alternatiflerine göre belirlenen bu malzemeler metal, çelik, alüminyum ve titanyum malzemelerden oluşmaktadır. Dış cephe malzemeleri mekanik alt yapılar ile birlikte dış kaplama malzemelerinin tamamıdır.
Dış Cephe Tasarımı Nasıl Yapılır?


Dış cephe tasarımı yapılırken öncelik yapının işlevine ve malzeme seçimine odaklanarak planlanır. Malzeme seçimini de yapının kendi işlevi, kullanım amacı, çevreye uyumu gibi birçok nedenlerin bir araya gelmesiyle tasarımın ilk aşamasını belirlemiş olursunuz. Cephe tasarımında daha sonra renk ve tamamlayıcı malzeme seçimleri belirlenerek tasarıma başlanır. Cephe tasarımı yaparken uzun vade de kullanılacak şekilde planlanması, alt yapı yalıtımlar belirlenmesi ve temizliği gibi bakım süreçlerini dikkate alınarak tasarlanması gerekli. Bunlar da göz önüne alındığında bir tek mimari dokunuşlar ve binaya şekil belirlenmesi kalıyor. Bu son aşamadan sonra cephenize kimlik kazandıran tasarım ortaya çıkarılarak montaja hazır hale gelmesi planlanıp, uygulama projesi hazırlanıyor.

Dış Cephe Kaplama Modelleri Nelerdir?


Dış cephe kaplama yapıların bir nevi dış kimliği, koruması ve makyajı görevi görür. Yapı sahibinin zevki, kullanım amacı ve çevreye uyumu göz önüne alınarak kaplama tercihi yapılır. Dış cephe kaplaması yapının konut, ticari işyeri ve kamuya açık alanlara göre dayanıklılığı hesaplanıp belirlenir. Örneğin alışveriş merkezleri, hastaneler, otel ve iş merkezlerinde daha dayanıklı ve güçlü taş, cam ve alüminyum kaplamalar tercih edilirken, konut ve işyerinde daha estetik görünüme sahip kompozit, seramik, betopan, poliüretan ve prekast kaplamalar tercih edilmektedir.
Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Nelerdir?


Dış cephe kaplama malzemeleri model seçiminden sonra belirlenir. Dış cephenin mimari görünümü esas alınarak cephenizin kötü hava şartlarında korunması, yalıtımları ve sızdırmazlık özellikleri belirlenerek planlanır. Dış cephe kaplama malzemeleri yapının konut bina, villa, dükkan veya plaza olması durumunda, Seramik Kaplama, Taş Kaplama, Prekast Kaplama, Alüminyum Kompozit Panel Kaplama, Düz Levha İle Kaplama, Fugalı Kaplama, Fibercement Kaplama, PVC Kaplama, Ahşap Görünümlü Kaplama, Yalı Baskı Kaplama, Betopan Kaplama, Amerikan Siding Kaplama ve Tuğla Duvar Kaplama tercih edilir. Dış cephe kaplama malzemeleri yapının endüstriyel yapı, iş merkez ve alışveriş merkezi olması durumunda da Alüminyum Kompozit Panel Kaplama, Silikon Cam Kaplama, Sandviç Panel Kaplama, Seramik Kaplama ve Alüminyum Kaplama tercih edilir.Dış Cephe için Hangi Silikon Kullanılır?


Dış cephe silikonu kullanırken cephede uygulanacak malzemenin uygulama alanına göre belirlenir. Dış cephe malzemesinin cam, pvc, alüminyum, metal, ahşap ve tuğla olması esas alınarak göre belirlenmelidir. Dış cephenin malzeme seçimine göre silikon, hibrit mastik, akrilik mastik ve pu köpük ürünler seçerek cephenizin yangına dayanıklılığı, su sızdırmazlığını, yağmur ve ısı kaybını artırarak yalıtım önlemini alabilirsiniz.Dış Cepheye Silikon mu, Mastik mi Uygulanmalı?


Dolgu işlemlerinde mastik, izolasyon işlemlerinde silikon kullanılmasını öneriyoruz. Dolgularda özellikle mastik kullanılması sağlamlık ve performans açısından silikona göre daha yüksek olması nedeni ile tercih edilmelidir. Silikon daha çok izolasyon ve yapıştırma işlemlerinde kullanılabilir. Silikon boya tutmaz iken mastik ise boyanabilir özelliğe sahiptir. Ayrıca dış cephe silikonunu büyük m² yüzeylerde kullanmak fiyatı bakımından yüksek olduğu için mastik kullanmak daha ekonomik olacaktır.Dış Cephe Giydirme Fiyatları?


Dış cephe giydirme fiyatı yapının tasarımı, malzeme seçimi ve m² sine göre değişmektedir. Yapının tasarımı planlanırken maliyet hesaplamasını ürün seçimini planlayarak tasarlanması gerekli. Örneğin dış cephe tasarımını seramik cepheye göre tasarlanması ile alüminyum kompozit cephe veya silion cepheye göre tasarlanması arasında fiyat farkları çıkacaktır. Buda tasarımdan önce malzeme seçimini belirmenizi zorunlu kılıyor. Daha sonra m² hesaplaması yapılarak dış cephe giydirme birim fiyatı belirlenir. Dış cephe giydirme fiyatını belirleyen diğer faktör de alt yapısının planlanmasıdır. Alt yapının mekanik olması, yapıştırma olması veya yalıtım olması gibi özellikler de belirlenerek toplam cephe giydirme fiyatı ortaya çıkacaktır. Dış cephe kaplamasının ürün seçimi, alt yapısı ve yalıtımı da belirlendikten sonra üretim ve montaj işçiliği de eklenerek genel toplam fiyat belirlenmiş olacaktır.
Dış Cephe Kaplama Fiyatı Nasıl Belirlenir?


Dış cephe kaplama öncelikle yapının dış malzeme seçimine göre belirlenmelidir. Yapının sıva olması, kompozit olması veya seramik olmasına göre alt kaplamayı belirlemelisiniz. Dış cephe kaplama belirlendikten sonra malzeme m² fiyatı ve montajlama işçilik fiyatının toplamı dış cephe kaplamanın fiyatını ortaya çıkaracaktır. Yapının konut, işyeri veya endüstriyel bina olmasına göre dış cephe kaplama alternatiflerinden hazır mantolama, fugalı mantolama ve taşyünü malzemelerini seçerek yapının cephe izolasyonunu sağlayabilirsiniz.


Sizde, “ Dış Cephe Nedir? Dış Cephe Giydirme Nedir? Dış Cephe Giydirme Sistemleri Nelerdir? Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir? Dış Cephe Malzemeleri Nelerdir? Dış Cephe Tasarımı Nasıl Yapılır? Dış Cephe Kaplama Modelleri Nelerdir? Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Nelerdir? Dış Cephe için Hangi Silikon Kullanılır? Dış Cepheye Silikon Mu Mastik Mi Uygulanmalı? Dış Cephe Giydirme Fiyatları? Dış Cephe Kaplama Fiyatı Nasıl Belirlenir? " gibi konu başlıklarını merak ediyorsanız Adalı Cephe Sistemleri Blog sayfasına göz atabilirsiniz.

bottom of page