top of page
 • Dış Cephe Nedir?
  Dış cephe, bir yapının dış yüzeyinin yatay ve dikey boyutlarının toplam m² sini oluşturan tüm alana denir. Dış cephe yapının yüzeyi ile birlikte girinti ve çıkıntıların m² de dış cephenin alanlarını kapsamaktadır. Pencere, kapı ve çatı çıkıntıları m² si ile yapının yüzey m² toplamı dış cephenin tüm alanını kapsıyor.
 • Dış Cephe Sistemleri Nelerdir?
  Dış cephe sistemleri, yapının malzeme seçimine göre belirlenen teknik alt yapı sistemidir. Dış cephe giydirme sistemi, bina yüzeyi ile dış malzemenin arasında taşıyıcı görevi gören metal, alüminyum veya çelik sitemlerdir. Yapının yüksekliği ve dış malzeme seçimine göre kalınlık ile ağırlıklar hesaplanarak alt yapıya kurulan ve değişik aparatlar ile klipslerin dış malzemeyi taşıması görevi görür.
 • Dış Cephe Giydirme Nedir?
  Dış cephe giydirme, yapılara son katman olarak belirlenen dış yüzeye mimari detay katan ve koruma görevi gören malzemelerden oluşmaktadır. Dış cephe giydirmeleri yapının durumuna göre cam, alüminyum, kompozit panel, ahşap veya seramik taşlarla kaplanarak binaya estetiklik ve koruma sağlamaktadır. Dış cephenin malzeme seçimine göre yalıtım, yapıştırma veya mekanik sistem alt yapıları uygulanarak bina yüzeyi giydirilir.
 • Dış Cephe Kaplama Çeşitleri Nelerdir?
  Dış cephe kaplama çeşitleri, yapıların ses özelliği, ısı özelliği ve koku özelliği ön tutularak belirlenir. Yapının kulanım amacı, dış malzeme seçimi ve alt mekanik sisteminin yapıştırma veya mekanik sistem durumuna göre mantolama veya taşyünü gibi yalıtım malzemelerinin uygulanması sonucunda binayı dış etkenlerden koruyarak dış cepheye uzun soluklu güç kazandıran kaplama çeşididir.
 • Dış Cephe Malzemeleri Nelerdir?
  Dış cephe malzemeleri, yapının mimarisi ve işlevine göre belirlenen seramik, taş , ahşap ve metal ürünlerden oluşan kaplama malzemeleridir. Yapının dayanıklılığına ve yalıtım alternatiflerine göre belirlenen bu malzemeler metal, çelik, alüminyum ve titanyum malzemelerden oluşmaktadır. Dış cephe malzemeleri mekanik alt yapılar ile birlikte dış kaplama malzemelerinin tamamıdır.
 • Dış Cephe Tasarımı Nasıl Yapılır?
  Dış cephe tasarımı, malzeme seçimi, kullanım amacı ve çevreye uyumu gibi birçok nedenlerin bir araya gelmesiyle tasarımın ilk aşaması belirlenerek renk ve tamamlayıcı malzeme seçimleri ile beraber tasarıma başlanır. Dış cephe tasarımı alt yapı yalıtım malzemeleri de belirlenerek dış cepheye kimlik kazandıran 3D tasarım ortaya çıkarılır.
 • Dış Cephe Kaplama Malzemeleri Nelerdir?
  Dış cephe kaplama malzemeleri, seramik, taş, prekast, alüminyum kompozit, cam, pvc, ahşap, yalı baskı, betopan, amerikan siding, mermer ve tuğla kaplama malzemelerinden oluşmaktadır.
 • Dış Cephe için Hangi Silikon Kullanılır?
  Dış cephe silikonu, cephede uygulanacak malzemenin uygulama alanına göre cam, pvc, alüminyum, metal, ahşap ve tuğla olması esas alınarak silikon, hibrit mastik, akrilik mastik ve pu köpük ürünler kullanılır.
 • Dış Cepheye Silikon mu, Mastik mi Uygulanmalı?
  Dış cephe uygulamalarında, dolgu işlemlerinde mastik, izolasyon işlemlerinde silikon kullanılır. Dolgularda özellikle mastik kullanılması sağlamlık ve performans açısından silikona göre daha yüksek olması nedeni ile tercih edilmelidir. Silikon daha çok izolasyon ve yapıştırma işlemlerinde kullanılabilir. Silikon boya tutmaz iken mastik ise boyanabilir özelliğe sahiptir. Dış cephe silikonunu büyük m² yüzeylerde kullanmak fiyatı bakımından yüksek olduğu için mastik kullanmak daha ekonomiktir.
 • Dış Cephe Kaplama Fiyatı Nasıl Belirlenir?
  Dış cephe giydirme fiyatı, yapının tasarımı, malzeme seçimi ve m² sine göre değişmektedir. Dış cephe tasarımında belirlenen ürünler seçildikten sonra montaj malzemeleri ile birlikte m² hesaplaması yapılarak dış cephe giydirme birim fiyatı belirlenir. Alt yapının mekanik olması, yapıştırma olması veya yalıtım olması gibi özellikler de belirlenerek toplam cephe giydirme fiyatı ortaya çıkacaktır.
 • Kompozit Kaplama Nedir?
  Kompozit kaplama, alüminyum levhalardan oluşan ve arasında polietilen maddesi ile birleştirilmiş levhalardır. Kompozit levhalar dış yüzeyi birçok renk ve desenlerle boyalı olarak yapıların dış cephe kaplamasında kullanılmaktadır. Alt yapısına alüminyum profiller, çelik profiller ve metal profiller yardımı ile bina yüzeylerine cephe kaplama uygulamasında kullanılmaktadır.
 • Kompozit Kaplama Levha Çeşitleri ve Renkleri Nelerdir?
  Kompozit levha çeşitleri kullanım alanlarına göre değişmektedir. Kalınlıkları ve uzunlukları cephenin yükseklik ve çok katlı olmasına göre tercih edilmektedir. Küçük işletme cepheleri, plazalar, konutlar ve kolon giydirmelerinde 0,30 mm ve 0,40 mm kalınlığında kompozit levha tercih edilirken, yüksek katlı konutlar, iş merkezleri, okul ve hastane cephelerinde 0,50 mm ve 0,60 mm kalınlığında kompozit levha kullanılmaktadır. Kompozit levhalar özelliklerine göre A1 ve A2 ile B1 ile B2 yanmazlık seviyeleri ile yapıları olası dış etkenlerden koruma özelliğine sahiptir. Kompozit levha genişlikleri minimum 1300 mm ile 1500 mm aralığındadır. Kompozit levha boyutları ise minimum 3300 mm ile 6000 mm aralığındadır. Kompozit levha renkleri düz renkler ve desenli renlerle alternatifler sunulmaktadır. Kompozit levha düz renk çeşitlerinde parlak, mat ve metalik renkler yer almaktadır. Kompozit levha desenlerinde ise doğal ahşap ve granit desenleri bulunmaktadır. Modern yapılarda kullanılan inoks satine gümüş ve inoks satine altın renkleride bulunmaktadır.
 • Kompozit Panel Özellikleri Nelerdir?
  Kompozit panel, alüminyum dış tabakası ve iç ara katmanı olan polietilen maddesi sayesinde soğuk ve sıcak hava şartlarına karşı yüksek koruma ve dayanıklılık özelliğine sahiptir. Kompozit panel güneş ışınlarında uzun süre dayanıklılığını korumakla birlikte uv ışınları ve yüksek derecelerde şeklini korumaktadır. Kompozit panel alt mekaniğine yalıtım uygulanmasının yanında kendi başına da yalıtım özelliği taşımaktadır. Kompozit panel kaplamalarında alt mekaniği klipsli alüminyum antipas boyalı profiller ile montajlanır. Alternatif olarak alt mekaniği alüminyum antipas boyalı profiller ile vidalama sistemi ile montajlana bilir. Kompozit panel derz aralarına silikon uygulaması yapılarak hava sirkülasyonunu ve ısı kaybını önlemektedir. Kompozit panel yapısı itibari ile istenilen şekil verilebilir ve bina üzerinde değişik köşe detayları ile mimari projeler yaratılabilir.
 • Kompozit Panel Avantajları Nelerdir?
  Kompozit panel, öncelikle maliyet açısından diğer cephe kaplama alternatiflerine göre daha ekonomiktir. Cephenin dayanıklılığını uzun sürede arttırmakla beraber fiyatı ile de avantajlı bir malzemedir. Kompozit panel bakımı, temizliği ve gramajı bakımından da avantajlıdır. Kompozit panel, cephe tasarımlarında özgür tasarımlar çıkarmanıza ve şekillene bilir yapısı sayesinde markalara kurumsal kimlik yaratıcılığı sunmaktadır. Kompozit panel, alüminyum dış tabakası ve iç polietilen tabakası sayesinde paslanma, küflenme ve deformasyon gibi şekil bozukları oluşmamaktadır. Kompozit panel, alüminyum dış tabakası ve iç polietilen tabakası sayesinde hafif gramajı ile özellikle eski yapılarda ekstra yük bindirmemektedir.
 • Kompozit Panel Nerelerde Kullanılır?
  Kompozit panel, yapıların birçok alan kaplamalarında kullanılmaktadır. Cephe kaplamaları, kolon kaplamaları, balkon ve tavan kaplamalarında kullanılabilir. Kompozit panel, cephe kaplamalarının yanı sıra çatı kaplamaları, totem kaplamaları, kış bahçesi ve dekoratif ürün kaplamalarında da kullanılmaktadır. Kompozit panel, makine kaplamalarında, kablo kanalları, elektrik pano kaplamaları ve yönlendirme tabelalarında da yaygın kullanılmaktadır. Kompozit panel, otobüs durakları, tramvay hatları, metro hatları ve demir yollarında da araç kaplamaları ve durak kaplamalarında kullanılmakla birlikte yönlendirme, uyarı ve ikaz tabelalarında da kullanılır. Kompozit panel, açık alan reklam tabelalarında, billboard, fuar alanları, stadyum ve hava alanları reklam alanlarında sıkça kullanılmaktadır. Kompozit panel, teknolojik robotlar, beyaz eşyalar, yürüyen merdivenler, asansörler ve jeneratör kaplamalarında sıkça kullanılmaktadır.
 • Kompozit Kaplama Fiyat Hesaplaması Nasıl Yapılır?
  Kompozit kaplama fiyatları çıkartırken cephenin alt yapı ekipmanları, yardımcı aparatlar, yalıtım malzemesi ve dış cephe kompozit malzemeler belirlenir. Bina yüzeyi m² ölçülerine göre kompozit kaplama plakaları hesaplanarak alt montaj sisteminde kullanılacak profillerin metrajları belirlenir. Daha sonra cephede kullanılacak cam giydirme silikon veya alüminyum profil olmasına göre cam alanlarında metrajları çıkarılarak toplam cephede kullanılacak kompozit kaplama fiyatını belirlemiş olursunuz.
 • Silikon Cephe Sistemi Nedir?
  Silikon cephe sistemi, yapıların dış cephe uygulamalarında cam için ayrılan bölümlerin alüminyum profiller ile tutturulmuş camların fuga boşluklarına silikon dolgu yaparak uygulanan cephe giydirme modelidir. Silikon cephe diğer adıyla strüktürel silikon, dışarıdan gelen darbelere karşı dirençli ve ısıya karşı koruyucu olan temperli camların kaset profiller ile bina yüzeyine montajlanmasıyla uygulanır. Silikon cepheler bina dışından kurumsal ve şık bir mimari görünüşe sahip olması nedeni ile kamu kurumları, iş merkezleri, oteller, alışveriş merkezleri ve okul binaları gibi birçok resmi kurumlarda sık kullanılan bir cephe kaplama sistemidir. Silikon cephe açılan kanatlarındaki farklı açı ve gizli mekanizması sayesinde dış yüzeyde pürüzsüz bir görüntü sağlamaktadır.
 • Silikon Cephe Sisteminin Özellikleri Nelerdir?
  Silikon cephe sistemi, montajlama özelliği ile yapıların dış yüzeyinde estettik bir görünüş sağlamaktadır. Montajlama esnasında alüminyum tutturma aparatları, montaj profilleri, silikonları ve açılır kanat aparatları içeride ve gizli kalmaktadır. Silikon cephe sisteminde alüminyum çerçevelerin bina yüzeyi ve dış cam arasında gizli kalması sayesinde iç alanda da estetik bir görüntü sağlamaktadır. Silikon cephe sistemi kırlangıç sitemi ile bağlanan yatay ve düşey profiller ile montajlama yapılmaktadır. Silikon cephe sistemi kanal sistemi sayesinde dışarıdan gelen hava ve suyu tahliye etmektedir. Silikon cephe sistemi hava şartlarına karşı koruma ve yalıtım açısından güçlü ve yüksek mukavemet oranına sahip bir sistemdir.
 • Silikon Cephe Sistemi Nerede Kullanılır?
  Silikon cephe sistemi, şehir yapılarının modernleşmesi ve yapıların yüksek katlı mimari yapılarının artmasıyla daha da çok kullanılan bir cephe kaplama sistemidir. Isı yalıtım yüksek olduğu için yüksek katlı binalarda hava akımını güçlükle karşılayan bir sistemdir. Duman kesici alt yapısı sayesinde koku ve nemlere karşı güçlü bir sistemdir. Yüksek binaların dışında konut, ticari işyeri ve fabrika yönetim binalarında da yaygın kullanılmaktadır.
 • Silikon Cephe Sistemlerinde Isı Yalıtımı Sağlanır mı?
  Silikon cephe sistemi, alt yapı kanallarıyla yapıları dış hava akımından ve su sızdırmalarından korumaktadır. Hava şartlarına göre yapının içindeki sıcaklığı ve serin havayı dışarı sızmasını engelleyen silikon ve filtrelere sahiptir. Isıya dayanıklı ve güneş ışınlarına dirençli temperli camları sayesinde bina içerisinin güneş ışınlarından korumaktadır. Silikon cephe sistemi yüksek yalıtım sağlayan yapısı sayesinde ısı kaybını ortadan kaldırıp oda sıcaklığını dengede tutarak binalara yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.
 • Silikon Cephe Sistemi m2 Fiyatı Nasıl Belirlenir?
  Silikon cephe sistemi, yapının yüzey m2‘sine göre fiyatlandırılmaktadır. Yapının alt mekaniği ve cam m2’sini birim fiyatı ile çarpılarak toplam malzeme maliyeti çıkartılmaktadır. İşçilik ve montaj için kullanılacak vinç maliyetleri de eklendiğinde genel toplam maliyeti elde etmiş oluruz. Silikon cephe sistemlerinde kullanılacak malzemelerin alüminyum, sac, çelik, demir vs. gibi ürünler kullanılarak düşük maliyetler elde edilebilir. Silikon cephe uygulamasının toplam maliyetini çıkarmanız için mutlaka uzman cephe firmasından keşif hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Silikon cephe malzemelerinin doğru kullanılması, pencere ve kapı yüksekliklerinin yalıtıma uygun mesafede bırakılması ve montaj ekipmanlarının doğru yerlerde ve adetlerde kullanılması fiyatı olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Seramik Cephe Kaplama Sistemi Nedir?
  Seramik cephe kaplama, özel bir sistemle tutturulan dayanıklı yardımcı aparatları ile çok katlı binalarda kullanılması zorunlu bir sistemdir. Bu sistemler sistemli montajlama yapıldığında uzun vadede dayanıklılığını koruyacaktır. Seramik cephe sistemi darbelere ve aşırı yüke karşı dayanıklı yapısıyla konut ve ticari alanlarda yaygın kullanılmaktadır. Bakımı kolay temizlenebilir ve temizlik kimyasallarından etkilenmemesi sayesinde konutlar, hastaneler, hoteller ve eğitim kurumları gibi mekanlarda hijyen özelliği ile güvenle kullanılabilir. Seramik cephe sistemi su, güneş ve tuz gibi dış etkenlerden etkilenmezler.
 • Seramik Cephe Klipsli Montaj Sistemi Nedir?
  Seramik cephe klipsli montaj sistemi, yüksek katlı binaların dış cephelerinde uygulanır. Seramiğin kesimi sağlanarak uygulama projesi çizildikten sonra projeye uygun olarak bina yüzeyine 10 cm uzaklıkta düşey akslar halinde alüminyum alt konstrüksiyonu oluşturulduktan sonra döşenir. Daha sonra seramik ürünün paslanmaz çelik klipsler ile düşey profiller üzerine 4-8 mm derz ile asılır. Talep edildiği taktirde bina yüzeyi ve seramik arasına polistren köpük veya cam tülü kaplı taşyünü ile ısı yalıtımı uygulaması yapılır. Kullanılan seramik ebatları 30x60 - 60x60 - 60x120 - 45x90 cm dir.
 • Seramik Cephe Gizli Klipsli Montaj Sistemi Nedir?
  Seramik cephe klipsli montaj sistemi, yüksek katlı binaların dış cephelerinde uygulanır. Seramiğin kesimi sağlanarak uygulama projesi çizildikten sonra projeye uygun olarak bina yüzeyine 10-15 cm uzaklıkta düşey akslar halinde alüminyum alt konstrüksiyonu oluşturulduktan sonra döşenir. Daha sonra seramik ürünün alüminyum klipsler yatay akslarda T profiller üzerine profiller üzerine YSB vida ile sabitlenerek klipsler üzerindeki fitil yuvasına EPDM fitili ile takılır . Talep edildiği taktirde bina yüzeyi ve seramik arasına polistren köpük veya cam tülü kaplı taşyünü ile ısı yalıtımı uygulaması yapılır. Kullanılan seramik ebatları 100x300 - 50x300 - 100x150 100x100 - 50x150 - 50x100 cm dir.
 • Seramik Cephe Konstrüksiyona Yapıştırma Montaj Sistemi Nedir?
  Seramik cephe klipsli montaj sistemi, daha az katlı binaların dış cephelerinde en fazla 15 metrede uygulanır. Seramiğin kesimi sağlanarak uygulama projesi çizildikten sonra projeye uygun olarak bina yüzeyine 10 cm uzaklıkta düşey akslar halinde alüminyum alt konstrüksiyonu oluşturulduktan sonra döşenir. Daha sonra seramik ürünün poliüretan esaslı yapıştırıcılar ile düşey T profiller üzerine 4-8 mm derz ile yapıştırılır. Talep edildiği taktirde bina yüzeyi ve seramik arasına XPS veya cam tülü kaplı taşyünü ile ısı yalıtımı uygulaması yapılır. Kullanılan seramik ebatları 30x60 - 60x60 - 60x120 - 45x90 cm dir.
 • Seramik Cephe Gizli Sistemli Montaj Sistemi Nedir?
  Seramik cephe klipsli montaj sistemi, yüksek katlı binaların dış cephelerinde uygulanır. Seramiğin kesim sağlanarak uygulama projesi çizildikten sonra projeye uygun olarak bina yüzeyine 15 cm uzaklıkta düşey profiller üzerine sabitlenen yatay askı profiller ile alüminyum alt konstrüksiyonu oluşturulduktan sonra döşenir. Daha sonra seramik ürünün arkaların açılan kırlangıç kuyruğu şeklindeki kanallara geçen alüminyum klipsler ile yatay profiller üzerine 4-8 mm derz ile asılır. Talep edildiği taktirde bina yüzeyi ve seramik arasına polistren köpük veya cam tülü kaplı taşyünü ile ısı yalıtımı uygulaması yapılır. Kullanılan seramik ebatları 60x60 - 60x120 - 45x90 cm dir.
 • Seramik Cephe Yapıştırma Montaj Sistemi Nedir?
  Seramik cephe klipsli montaj sistemi, en fazla 30 metre yükseklikteki binaların dış cephelerinde uygulanır. Bina yüzeyinde, kireç katılmaksızın çimento esaslı kaba sıva ile şakülünde düzlem oluşturularak seramiğin kesimi sağlandıktan sonra yapıştırılır. Yapıştırma işlemi esnasında hava sıcaklığı +5°C ile +35°C arasında iken çift bileşenli yapıştırıcı hem seramiğe hem de cephe yüzeyine taraklı mala iler sürülüp, seramiğin cephe yüzeyine yaklaşık 4mm derz boşluğu bırakılarak yapıştırılır. Derz dolgu uygulaması 24 saat sonra ve kuru havada yapılmaktadır. Kullanılan seramik ebatları 30x60 ( en fazla 30 metre yükseklikte ) 60x60 - 60x120 - 45x90 ( en fazla 15 metre yükseklikte)
bottom of page